En Hızlı Balon Temizleme Yöntemi

Merhabalar. Bu yazıda en hızlı balon temizleme yöntemini göstereceğim. Anlamadığınız bir şey olursa yorumlar kısmından sorabilirsiniz. 🙂

Gerekli Dosya linki

İndirdiğimiz dosyaya iki kez sol tıklayıp kuruyoruz.

 

 

Daha sonra Photoshop programımızdan, “Pencere” sekmesinin altındaki “Eylemler” seçeneğine tıklıyoruz.

 

 

Açılan pencerede “Balon Temizleme” klasörünün altındaki “Eylem 2” yazısının biraz sağına iki kez sol tıklıyoruz. Niye sağına tıklıyoruz diyecek olursanız; Direkt olarak “Eylem 2” yazısının üstüne tıklayınca, dosyayı yeniden adlandırmak istiyor.

 

 

Bir önceki adımı tamamlamanın ardından açılan pencerede; İşlev tuşunu herhangi bir F tuşu yapıyoruz. Ardından “Tamam” butonuna basıyoruz. Bu sayede artık eylem kurulumunu tamamladık ve sıra eylemi kullanmaya geldi. Buyurun bir sonraki adıma geçelim.

 

 

Eylemi kullanmak için öncelikle resimde gösterilen bölgeden Sihirli Değnek Aracı’nı seçiyoruz.

 

 

Daha sonra resimde kırmızı ile gösterilen yere tıklamamız gerekiyor. Bu yaptığımız, Sihirli Değnek Aracı ile çoklu seçim yapmamızı sağlıyor. Detayını sonraki adımlarda anlatacağım.

 

 

Sıra temizleyeceğimiz balonları seçmeye geldi. Balonları seçerken, balonun beyaz kısmına Sihirli Değnek Aracı ile tıklıyoruz. İşte bir önceki adımın önemi burada karşımıza çıkıyor. Eğer bir önceki adımı tamamlamamış olsaydık, balonların hepsini seçemezdik.

 

 

Ardından, eylemi kurarken seçtiğimiz işlev tuşuna tıklıyoruz ve artık balonlar temiz. Peki bu işlem nasıl oluyor? Biraz mantığından bahsedeyim. Bu sayede sizde; Eğer işlemi uygularken bir sorun ile karşılaşırsanız kolayca çözebilirsiniz.

Öncelikle kurduğumuz, eylem denilen şey, bir kaç işlemi sırası ile tek bir tuşa basarak yapmamızı sağlıyor. Yani biz belirlediğimiz işlev tuşuna basarak, Photoshop programına otomatik olarak, eylemin yapımcısı tarafından önceden belirlenmiş olan işlemleri yaptırıyoruz. Peki bu işlemler nedir? Öncelikle balonların içini seçerek, programa; “Biz artık bu seçili alanlar içerisinde çalışacağız. Bu yüzden ben seçili alanları kaldırana kadar, seçilmemiş kısımlara erişimimi engelle.” demiş oluyoruz. Ardından işlev tuşuna bastığımızda, eylem sayesinde program, yeni bir katman oluşturuyor ve bu katman üzerinden seçtiğimiz bölgeleri resimde kırmızı olarak işaretlediğim, yani arkaplan rengi olarak tanımlanan renge boyuyor. Eğer siz balon üzerine yazacağınız metni, eylemin oluşturduğu, yani balonları boyadığı katmanın altına koyarsanız, haliyle metin gözükmeyecektir. Çünkü boyalı katmanın altında kalmış oluyor. Peki bu otomatik olarak oluşturulan katman nerede? Resmin sağ tarafında “Katman 1” olarak gözüküyor.