Bir Uyku Sonrası: Rebirth

 

 

Yazarı 69Michici olan :Rebirth hem konusu hem de karakter tarzlarıyla dünya genelinde en dikkat çeken ve bir milyondan fazla beğeni alan webtoonlar arasında.

 

LA’a giderken yazarın kendini resmedişi…
Resim atölyesi

 

 

 

Yazar Louisiana, USA de yaşıyor. Linewebtoon aracılığıyla birçok webtoon yazar/çizeriyle arkadaşlık kurmuş, en yakınlarından biri de Lumine yazarı Emma Krogell. Karakter tasarımlarında çevresindeki kıdemli yazarlardan yardım aldığını düşünüyorum. Karakterler, bazı webtoon karakterleriyle benzerlik gösteren özellikler taşıyor.

 

 

David+Felix Neo+Abel

 

Kendimi karakterler yerine yerleştirdiğim, çizimleri ve konusuyla en çok ilgimi çeken webtoonlardan biriydi Rebirth.

Konusu hayatta kalma mücadelesi, doğaüstü, büyü haricinde bir de ailetrajedisini ve ihaneti kapsıyor da denebilir. Karakterler belli insan duygularına bürünmüş, belirgin özellikler ile karşımıza çıkıyor. Parish ve Abel’in ihanetleri, Noah’ın acımasızlığı ve dar görüşlülüğü, Neo’nun kendi kendine oluşturduğu gücü ve yıkılmaz duvarları, Li’nin derin sadakati. Aynı zamanda bu webtoonda en sadık kadın karakter Li. Adamın kendi eşi ve *öz çocuğu* olanca güç vaadleriyle adamı ortada bırakıp ölüme terk ederken dahi
-başlangıçta bundan bahis edilmişti- Li onu asla yalnız bırakmadı, ölmesine müsade etmedi kendini feda etti… Daha nasıl anlatılabilir.

 

-Li- çocukken büyüdüğümde nasıl bir kişiliğe sahip olmak istediğimi düşünmüştüm, kendim hakkında her zaman farklı isteklerde bulunmuş olsam bile Li gibi bir kadın karakter haline bürünmek istemiştim. Kendinden çok sevdiği kişileri ve görevlerini düşünen, doğruyu yanlışı olabildiğince ayırt edebilen, gücünü geliştirip yerinde kullanan ve korkusuzca, cesurca hareket edebilen bir karaktere bürünmeyi istemiş kendimi öyle hayal etmiştim bu yüzden en çok Li’yi sevdim.

 

 

İnce bir karanlıkla sarılmış ruhlarla çevrili dünyada Noah’ın onun için yıkıcı şeyleri öğrendikten sonra farklı davranışlarından daha fazlasını beklemek bizim için de gerçekliği aşmış mükkemmelliğe idealize edilmiş karakterler beklemek demektir.
Çoğu kişi kendi hayatlarında yaşadığı olaylara bir camın buğulanmış kısmına bakar gibi bakıyor; aynı Noah’ın yaptığı gibi. Oysa o zamanları aşıp Neo ile geçirdiği zamanları ve mutluluklarını fark edebilse ne Neo’nun asabiliği ne de ailesinin bu denli parçalanması mümkün olacaktı. Öte yandan Noah’ın yaşadığı olaylar ve uğradığı büyük ihanet, soğuk buzlanmış parmakların sıcak ılımlı tenine sert dokunuşu gibi acı bir şokla uyandırdı; geçmişte Ian ile yaşadığı olaylar etrafında aslında gizlece topladığı kin ve nefreti.

 

 

 

Webtoonda bir türlü çıkamadıkları o alışveriş merkezine gittikleri kısımda, çok kısa bir kesitte askeri araçlarda bulunan ve özel güçleri olan bir karakter dikkatimi çekmişti ama uzunca bir süre o karaktere ulaşmak bize nasip olmayacağa benziyor. Yazarın yarı zamanlı işi sağ olsun ki bir gördüğümüz yeri on kez daha okumak zorunda kalıyoruz.

 

 

Güçlerini iyi kontrol edebilen kişilerle oluşturduğum bazı görüşler var elbette:
1-Geçmişe dönen sadece Noah değil
2-Neo’nun bir şeylerden haberi olabilir ama babasının hareketlerine anlam vermeye çalışırken düşünceliydi yani aslında tam olarak bir şey bilmiyor fakat şüpheci.
3-Neo’nun güçleri çoktan uyanmıştı ve o bunu sakladı.
4-Yazar karakterleri baya bipolar yaratmış. -kesin bilgi-


Yazarın hayal gücünü pek kestiremediğimden konu devamı hakkındaki fikirlerim çok sınırlı çünkü henüz konuyu tam toparlayabilmiş değiliz bu sebeple daha fazla spoi içeren yazı yazmak istemediğim için şimdilik burada kesiyorum. Yeniden görüşmek üzere, hoşçakalın.